Mieć chłopaka, mieć dziewczynę

Znacznie wcześniej, niż było to za naszego dzieciństwa, twoje dzieci zainteresują się posiadaniem chłopaka czy dziewczyny. Niepokojąco wcześnie zaczną rozmawiać, i to poważnie, o „chodzeniu" z kimś z klasy.

Maluchy ze szkoły podstawowej wiążą się w pary, bo chcą zachowy­wać się jak inni wokół nich. Dzieciaki widzą zalecających się do siebie dorosłych, chodzących ze sobą, całujących się w usta, więc same chcą się przekonać, jak to jest.

Dzieci dojrzewają fizycznie wcześniej, niż sto lat temu. Średni wiek, w którym dziewczynki zaczynają miesiączkować, powoli obniża się. A zatem coraz młodsze dzieci są konfrontowane z własną seksualno­ścią w aspekcie przynajmniej społecznym, jeśli jeszcze nie fizycznym.

Możesz pomóc dziecku, gdy widzisz, że jego przyjaciół absorbują damsko-męskie związki, właściwie tylko w jeden sposób – traktując ich zaangażowanie bardzo poważnie. Powinnaś podkreślić, że jak w każ­dej innej „specjalnej" znajomości, trzeba rozważyć różne rzeczy. Oce­niając tylko wygląd, raczej się nie dowiemy, czy z daną osobą będzie nam przyjemnie, czy nie. Szacunek dla pragnień drugiej osoby ma zna­czenie chyba jeszcze większe, dlatego rozmawiaj z dziećmi na temat wykorzystywania jednych przez drugich, zmuszania do robienia rze­czy, których nie chcą, choć nadal pragną pozostać przyjaciółmi.

W związkach dzieci i nastolatków charakterystyczne jest słabo wy­kształcone w tym wieku poczucie wierności partnerowi. Wiele dzieci od­czuwa potrzebę wchodzenia w różne relacje. Bądź szczera z dzieckiem (oczywiście tym starszym) i wyjaśnij, że jeśli ma ochotę zaangażować się w quasi-seksualny związek, musi być przygotowane na jego zakończe­nie, a także na to, że zostanie on zerwany przez partnera. Wytłumacz, że pewnego dnia spotka osobę, z którą będzie chciało zostać na zawsze, ale że raczej nie stanie się to wtedy, kiedy jest bardzo młode, gdy samo dopiero odkrywa, jaki typ osobowości najbardziej mu odpowiada.

Nie będziesz w stanie zabronić wszelkiej fizycznej eksploracji, ale jak długo dziecko nie jest związane ze znacznie starszą dziewczyną czy chłopakiem, najpewniej nie musisz się martwić. Twoim zadaniem na tym etapie życia dziecka jest utwierdzanie go w przekonaniu, że jesteś po jego stronie.

Jeśli natomiast masz do czynienia z bardziej tradycyjną dziecięcą przyjaźnią, bądź otwarta i zainteresowana wszystkimi podwórkowymi plotkami, którymi chce podzielić się z tobą dziecko. Nigdy nie wyśmie­waj się z dziecięcych gwałtownych przyjaźni, zerwanych stosunków czy nagłych rozstań. Są one tak samo rzeczywiste, jak twoje własne emo­cje. Kpiąc z przeżyć dziecka, zamykasz sobie drogę prowadzącą do je­go świata. Jeśli pozwolisz sobie na żarty, córka czy syn zamkną się przed tobą przed okresem dojrzewania.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.