Szok anafilaktyczny

Jest to jedna z najgroźniejszych odmian reakcji alergicznych, zwłaszcza że może być wywoływana przez powszechnie występujące produkty żywnościowe, takie jak orzechy, jajka czy mleko krowie.

Przyczyną jej wystąpienia może być również jad zawarty w żądle os i pszczół.

Po zetknięciu się z alergenem, usta, gardło i język nabrzmiewają, osoba uczulona ma trudności z przełykaniem. Występuje uogólniona wysypka, przyspieszenie akcji serca, osłabienie, niebezpieczny spadek ciśnienia krwi. U małych dzieci pierwszymi symptomami szoku są także skurcze żołądka i wymioty. Pojawić się może również ostry atak astmy, znacznie utrudniający oddychanie. Bywa, że chory traci przy­tomność.

Natychmiast trzeba wezwać karetkę, bowiem jest to stan zagrażają­cy życiu. Rutynowo stosuje się antyhistaminę lub adrenalinę w for­mie inhalacji lub zastrzyku. Osoby z grupy wysokiego ryzyka powinny zawsze mieć ze sobą zestaw pierwszej pomocy. U niektórych chorych reakcja alergiczna może wystąpić nawet przy braku bezpośrednie­go kontaktu z alergenem. Dzieci uczulone na orzechy, a jest to obok użądlenia najczęstsza przyczyna szoku anafilaktycznego, mogą reagować niezwykle silnie, nawet gdy zostaną lekko pocałowane przez kogoś, kto jadł orzechy.

Dzieci z silnymi reakcjami uczuleniowymi na artykuły spożywcze ni­gdy nie powinny mieć swobodnego dostępu do żywności. Kupując go­towe produkty, trzeba dokładnie przeczytać na etykiecie ich skład, i w razie najmniejszych nawet wątpliwości nie podawać dziecku. Na przykład chipsy, słone paluszki i inne tego rodzaju przekąski często za­wierają olej orzechowy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.