Wakacje są także dla ciebie

O tej części szkolnych wakacji, którą spędzasz razem z dziećmi, po­myśl bardzo poważnie – nie tylko pod kątem potrzeb dzieci, ale i swo­ich. Mówi Lotte:

Dzieci orientują się od razu, że pewien rodzaj zajęć lub określony typ urlopu wybrałaś z obowiązku. Wybierz coś, co i tobie spra­wia przyjemność, wtedy są większe szanse, że ten czas spędzicie razem.

Łatwo popaść w stan, w którym kolejne wakacje organizowane są tyl­ko pod kątem dzieci – odwiedzanie rozlicznych parków rozrywki. Niech czasem dzieci podążą za tobą, kiedy będziesz zwiedzała coś, na co masz ochotę, czy robiła dla siebie zakupy. Nie stanie się im żadna krzywda.

Louise wspomina:

Któregoś dnia, kiedy byliśmy na wakacjach w Pra­dze, moja jedenastoletnia córka, z natury bardzo uparta osoba, chciała się od nas odłączyć i pójść bawić się z koleżanką, podczas gdy my wybie­raliśmy się do praskiego zamku. Powiedziałam wtedy, że gdybyśmy jej nie zabrali ze sobą, w przyszłości miałaby do nas pretensje, że będąc w Pra­dze, nie widziała zamku. Niechętnie wlokła się za nami, ale wieczorem podziękowała za piękny dzień. Bardzo mnie to ucieszyło.

Wakacje w ośrodkach, które nie zapewniają posiłków, a mają dobrze wyposażone kuchnie dla wczasowiczów, są świetne dla rodzin. Chociaż, jeśli pracujesz poza domem, a twój dom jest sympatycznym miejscem, przebywanie w nim z dziećmi też jest rodzajem wakacji, i to znacznie mniej stresującym, niż niektóre wczasy z własnym wyżywieniem.

Dla rodzin z jednym dzieckiem oferty wakacyjne są bardzo intere­sujące. Masz do wyboru albo pozwolić dziecku być „honorowym" do­rosłym na wycieczce dla starszych w jakimś cudownym mieście, albo dać mu się cieszyć z przynależności do wielkiej rodziny przez dwa ty­godnie na kempingu. Nessa, matka ośmiolatki, mówi:

Jedną z zalet by­cia jedynakiem jest to, że łatwiej (nie mówiąc o tym, że taniej) z nim po­jechać na ciekawą wycieczkę, niż z trójką dzieciaków. Moja córka jeździ w miejsca, w których nigdy by nie była, gdyby miała rodzeństwo. Ona wie wszystko o kawiarniach, restauracjach i podróżach. Zanim jej klasa uczyła się o Rzymianach, ona już zwiedziła Pompeję.

Gdy ma się jedynaka, łatwiej również zabrać ze sobą na wakacje przyjaciela dziecka.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.