Inne gatunki wszy

Wszy łonowe są podobne do wszy na głowie, ale wolniejsze. Przy­czepiają się do włosków na ciele, nie tylko do owłosienia łonowego, także do innych owłosionych miejsc, więc kiedy podejmujesz kurację, pamiętaj o wszystkich zagrożonych miejscach. Zakażenie tego rodza­ju insektami następuje głównie podczas kontaktów seksualnych, więc nie stanowi problemu typowo dziecięcego.
Wszy ubraniowe są obecnie rzadziej spotykane niż kiedyś. Żyją w ubraniach, a kiedy mają okazję, gryzą skórę właściciela odzieży. Zostawiają na ciele maleńkie, czerwone, bardzo swędzące punkciki. Dziecko drapie się bez opamiętania i w rezultacie często dochodzi do infekcji skórnej. Gdyby miało to miejsce, poradź się doktora. Dosta­niesz kremy przeciw insektom i wysuszający puder. Należałoby pozbyć się zarobaczonych ubrań i pościeli.


Świerzb

Świerzb także powoduje silne swędzenie i podobnie jak w przypad­ku wszy ubraniowej poradź się lekarza, czy oprócz stosowania specjal­nych płynów z pestycydami na pogryzione miejsca nie musisz zdezyn­fekować ubrań i pościeli.

Oznakami świerzbu są swędzące, czerwone linie na ciele – „jamki" pod skórą – pojawiające się najpierw między palcami i wokół nad­garstków, a potem w innych miejscach. Nie ma śladów powyżej linii szyi i nie skutkują maści stosowane na egzemę.


Owsiki

Owsiki są małymi, białymi robakami, mają około pół centymetra długości i żyją w jelitach. Jeśli twoje dziecko uskarża się na „bardzo swędzącą pupę" i nie może spać, pewnie ma owsiki. Nie musisz zna­leźć ich w kale. U niektórych osób owsiki nie wywołują swędzenia.

Dość łatwo można się ich pozbyć. Pamiętaj, że nawet jeśli podałaś dziecku leki zaraz po stwierdzeniu owsików, silne podrażnienie okoli­cy odbytu będzie się utrzymywało przez przynajmniej dwadzieścia cztery godziny, podczas gdy lekarstwo przechodzi przez drogi pokar­mowe. Nasiadówka w cieplej wodzie z garścią soli kuchennej, a na­stępnie wysmarowanie pupy kremem do pielęgnacji niemowląt, zawie­rającym cynk lub olej rycynowy, na tyle złagodzą dolegliwości, że dziecko będzie mogło zasnąć. Pod piżamę powinno włożyć majtki, aby ograniczyć bezpośredni kontakt między paznokciami a skórą. Rano należy pupę dziecka dokładnie wymyć i wytrzeć papierem toaletowym przed włożeniem bielizny. Nocne ubranie oraz pościel powinny być zmieniane codziennie przez dwa tygodnie po leczeniu.

Podjęcie radykalnych środków jest niezbędne, ponieważ cykl życio­wy owsików jest uzależniony od kontaktu poprzez ręce pomiędzy usta­mi a odbytem. Jaja owsików, niewidoczne gołym okiem, są lepkie po złożeniu i mogą się znajdować nie tylko na ręcznikach, ale także na de­skach sedesowych, klamkach, kurkach od wody itp.

Owsiki nie przedostają się. do innych części ciała – tam lokują się znacznie rzadsze pasożyty – ale po wydostaniu się z odbytu samice mo­gą migrować do pochwy lub cewki moczowej. Jest to bardzo nieprzy­jemna przypadłość i może prowadzić do infekcji oraz moczenia noc­nego. Jeśli przytrafi się malej dziewczynce, nie wpadaj w panikę i nie wywołuj niepokoju. Owsiki mogą przetrwać i rozmnażać się tylko i wy­łącznie w jelitach.

W wypadku zdiagnozowania owsików musisz przerwać łańcuch, w jakim są przekazywane, poprzez jednoczesne wprowadzenie czte­rech zasad postępowania:

1.        Zastosuj leczenie środkami farmakologicznymi lub opisaną niżej metodą bezpestycydową wszystkich domowników, którzy mają owsiki.

2.        Dbaj o higienę rąk. Małe dzieci, które nie potrafią dokładnie wy­trzeć pupy, ułatwiają życie owsikom. Ucz dziecko starannie wycierać pupę, spuszczać wodę w toalecie, myć ręce, utrzymywać czyste i krót­kie paznokcie. Z mycia rąk uczyń przyjemność, szukaj zabawnych my­dełek i ręczników. Oduczaj wkładania palców do ust, ssania palca i ob­gryzania paznokci.

3.        Dbaj o czystość otoczenia, w domu regularnie czyść klozet i umy­walkę. Złe praktyki w żłobkach i przedszkolach, takie jak pomijanie mycia rąk czy używanie tej samej plasteliny do lepienia przez różne dzieci, sprzyjają roznoszeniu się owsików.

4. Dezynfekuj odzież nocną, bieliznę, pościel, ręczniki w gorącej wodzie – 90°C, a potem susz je dokładnie w suszarce, na grzejniku lub na ostrym słońcu. Jaja przeżywają w zimnym, wilgotnym środowisku wiele tygodni, natomiast giną w suchym, ciepłym powietrzu.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.