Papierosy, narkotyki, alkohol

Twoje dziecko prawdopodobnie będzie miało w szkole podstawo­wej lekcje na temat szkodliwości nikotyny, narkotyków i alkoholu. Dzieci w młodszym wieku szkolnym są najbardziej podatne na infor­macje o szkodliwym działaniu wszelkich używek, dlatego nie miej opo­rów i rozmawiaj o tym z dzieckiem, zwłaszcza z takim, które już skoń­czyło dziewięć lat. Zdecydowana większość dzieci przed dwunastym rokiem życia wie, co to jest alkohol, nikotyna czy rozpuszczalniki.

Edukacja odgrywa istotną rolę w walce z nadużywaniem wszelkiego rodzaju używek. Do programów szkolnych dotyczących tego problemu odnoszę się z rezerwą, ponieważ zwykle pomijają fakt, że ludzie zaczy­nają brać narkotyki, pić i palić, bo sprawia im to przyjemność. Dziew­czynka, którą uczono tylko, że palenie jest wstrętne, śmierdzi się od niego jak popielniczka, rujnuje zdrowie i może prowadzić do wczesnej śmierci, będzie zdziwiona, gdy jako nastolatka odkryje, że z papiero­sem w ręku czuje się dziesięć razy pewniejsza siebie i doroślejsza – w rezultacie może polubić cierpki smak nikotyny.


Palenie i picie

Papierosy i alkohol są używkami, z którymi twoje dziecko ma szansę zetknąć się najwcześniej. Palenie i używanie wyrobów tytoniowych przez osoby poniżej szesnastego roku życia nie jest nielegalne i prawie jedna trzecia szesnastolatków pali regularnie. W Wielkiej Brytanii nielegalna jest tylko sprzedaż tych wyrobów osobom poniżej szesnastego roku ży­cia. Nikotyna znacznie zmniejsza apetyt, co sprawia, że papierosy stają się podwójnie atrakcyjne dla młodych ludzi pragnących schudnąć.

Niezgodne z prawem jest sprzedawanie alkoholu osobom poniżej osiemnastego roku życia. Większość ludzi nie zadaje sobie trudu, by właściwie przechowywać trunki w swoich domach, a to znaczy, że jest on łatwo dostępny dla dzieci. Nawet niewielka dawka alkoholu u ma­łego dziecka może wywołać groźne w skutkach następstwa.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.